...
פרישה מתשמיש לאחר הפסקת נטילת גלולות

שלח שאלה לרבני בית ההוראה

פרישה מתשמיש לאחר הפסקת נטילת גלולות
טהרה
7/02/2024

שאלה:

שלום, אני לוקחת כדורים יאז פלוס, ביום האחרון של החבילה לקחתי את הכדור אחרון ואמרו לי שאחרי 3 ימים אמור להגיע מחזור. באותו יום היתה לי הפרשה חומה וכן קצת על הפד, האם קיבלתי? האם אני מותרת לבעלי ומתי צריך לחשוש?

תשובה:

מאת הרב ניסים פנירי שליט"א

שלום רב.

שאלה זו היא מהקשות שבהלכות נדה, ועל כן אענה בזהירות המתבקשת.

מכיון שבאמת כאשר מפסיקים את נטילת הגלולות אמור דם הוסת להגיע בימים שלאחר מכן, על האשה להיות עירנית ולעקוב אחר ההפרשות כדי לדעת מתי הוסת מגיעה, וכל זמן שישנן הרגשות של טרום וסת או הכתמות ע"ג תחתון צבעוני וכד' עליהם לפרוש מיחסי אישות אך מותרים בחיבוק ונישוק ושינה באותה מטה. במדה והוסת בוששה מלבוא, עליה ליטול את החפיסה הבאה לאחר שגמרה ליטול את גלולות ה'דמה'

אשה שכבר לקחה בעבר כדורים ויודעת פחות או יותר מהו משך הזמן שעובר בין נטילת הגלולה האחרונה לבין ראיית דם הוסת, אמורה להתחיל את הפרישה מתשמיש כ 12 שעות קודם הזמן המשוער להגעת הוסת והלאה.

אשה שזו לה הפעם הראשונה בה היא נוטלת גלולות, אין לה תאריך מוסכם לפרישה, ועל כן מן הראוי לה לעקוב אחר הוראות היצרן, ואם בהן כתוב שדם הוסת עלול להופיע תוך כך וכך שעות, עליה לפרוש מאותה שעה ואילך.

עם זאת במקרים מסויימים עלול המורה הוראה להתיר לשמש מעבר לשעה זו בכפוף להרגשות האשה ובהתאם להפרשות הנמצאות על הפד, וזאת כמובן רק באמצעות פנייה אישית למורה הוראה מוסמך.

לגבי ההכתמות החומות שראית, הרי שאם הן באמת חומות הרי שהן אינן מטמאות, אך מצריכות לכל הפחות פרישה מיחסי אישות בשעות הסמוכות להכתמה.

בברכה.

בית הוראה 'אפיקי מים' בראשות הגאון הגדול הרב משה פנירי שליט"א
נוסד בשנת תשס"ז בשכונת רמות בירושלים.
כיום משיבים מטעם בית ההוראה למעלה מ 300 רבנים, בכ -100 ערים ברחבי הארץ והעולם

Ⓒ 2019 - All Rights Are Reserved

בשורה משמחת לדורשי התורה!

לרגל ימי השובבי"ם, יימסרו על ידי מורינו ראש בית ההוראה

הגאון הגדול הרב משה פנירי שליט"א

מגוון שיעורים בהלכות טהרת המשפחה בבתי כנסיות בכל רחבי הארץ