שאל את הרב

מתי נאסרים מדימום שמתחיל לפני המחזור

שלח שאלה לרבני בית ההוראה

מתי נאסרים מדימום שמתחיל לפני המחזור
23/02/2023

שאלה:

אישה שיש לה התקן נובה טי ותמיד לפני המחזור יום/ יומיים בערך רואה כתמים. נאמר לי שנאסרת לעניין תשמיש, האם נאסרת גם בשאר נגיעות של חיבה?

תשובה:

מאת הרב ניסים פנירי שליט"א

שלום רב.

שאלה זו היא אחת מהשאלות המורכבות שישנם בנושא טהרה, היות והיא שאלה מצויה כמעט בכל בית, אך התשובה עליה איננה חד משמעית, ומשתנה מאד מאשה לאשה בהתאם למצבה ובהתאם לגוון הכתם ולגודלו.

למעשה, צדק מי שאמר לך שיש לפרוש מתשמיש כל זמן שישנם כתמים, היות ואנו חוששים שהם מבשרים על בואו של הווסת, ולכן אנו חוששים שבעת קיום היחסים או מיד לאחריהם תראה האשה דם, והדבר יגרום לעגמת נפש.

אשר על כן כאמור יש לפרוש מתשמיש כל עוד שהכתמים קיימים. אמנם לעניין שאר הרחקות, כגון שלא למסור מיד ליד ולהפריד המיטות וכדו' - בזה אין צורך לפרוש כל עוד שהאשה לא רואה דם ממש.

לגבי נגיעות של חיבה כגון חיבוק ונישוק וכדומה, אם בני הזוג מכירים בעצמם שהדבר עלול להביא גם לקיום יחסי אישות, הרי שמומלץ להימנע מזה, אבל בלאו הכי מותר.

לסיום, ארצה לציין נקודה חשובה נוספת, שגם כאשר ישנם כתמים בסמוך למחזור אין להשוות בין כתם לכתם, ולכן אם רואה למשל כתם גדול בצבע חום הנוטה לאדום, גם כאשר הוא טהור בפני עצמו, בוודאי שנמליץ להימנע מתשמיש אפילו ב 12 השעות שלאחריו, כדי להיות בטוחים שכתם זה אינו תחילת הווסת.

לעומת זאת אם ישנו כתם קטן בצבע חום בהיר וכדו', גם אם נמליץ שלא לשמש בעוד שישנם כתמים כאלו, הרי שאם לאחר מציאת הכתם תניח האשה פד והוא יהיה נקי למשך כשעה, יש להתיר אף לקיים יחסי אישות.

כמו כן, לא הרי כתמים הנמצאים אצל אשה שנוטלת גלולות או בעלת התקן הורמונלי, כהרי כתמים אצל אשה עם התקן שאינו הורמונלי, או אצל אשה שלא נוטלת אמצעי מניעה כלל, כי אצל אשה הנוטלת הורמונים יש לחוש להפרעות הורמונליות יותר מבאשה רגילה, ולכן מטבע הדברים נחשוש יותר.

כללו של דבר: מומלץ בתור התחלה לפחות להיוועץ במורה הוראה מוסמך מטעם בית ההוראה "אפיקי מים" באיזור מגוריכם על הכתמים הנמצאים, ולאחר שיראה את הכתמים במשך חודשיים שלוש וידריך אתכם מאיזה כתמים יש לחשוש ומאילו פחות, תוכלו לנסות להבין בעצמכם לפעמים הבאות, ורק במקום ספק לשוב אל הרב.

בברכה.

בית הוראה ‘אפיקי מים’ בראשות הגאון הגדול הרב משה פנירי שליט”א
נוסד בשנת תשס”ז בשכונת רמות בירושלים.
כיום משיבים מטעם בית ההוראה למעלה מ 300 רבנים, בכ -100 ערים ברחבי הארץ והעולם

Ⓒ 2019 - All Rights Are Reserved

הטופס נשלח בהצלחה!

מועדי המבחנים יתפרסמו בהודעה קולית שתישלח ממספר טלפון

02-966-7032

בסביבות ר”ח תמוז (למועד אלול) ובסביבות ט”ו בשבט (למועד אדר)

שימו לב:

בשל ריבוי הנרשמים איננו מתקשרים לכל אחד באופן אישי,
והאחריות מוטלת על כל נרשם לוודא שהוא מקבל את ההודעה!

כדי לשלוח שאלת המשך עליך להיות מחובר לאתר

כדי שתוכל לכתוב שאלת המשך לתשובה זו
עליך להתחבר או להירשם עם כתובת המייל איתה כתבת את השאלה המקורית.

זכור אותי

כדי לשלוח שאלת המשך עליך להיות מחובר לאתר

כדי שתוכל לכתוב שאלת המשך לתשובה זו
עליך להתחבר או להירשם עם כתובת המייל איתה כתבת את השאלה המקורית

או התחבר באמצעות שם משתמש וסיסמה:

זכור אותי